"> نرخ سود بازار بین بانکی ۲۲ درصد شد/ افزایش ۵.۵ درصدی در دو ماه / نرم افزار حسابداری و بازرگانی سیوا 
مالی و بازرگانی اداری

نرخ سود بازار بین بانکی ۲۲ درصد شد/ افزایش ۵.۵ درصدی در دو ماه

عکس خبر: 
خلاصه خبر: 
چکیده: یک منبع آگاه در نظام بانکی از افزایش نرخ سود بازار بین بانکی به ۲۲ درصد در هفته‌های اخیر خبر داد و گفت: بر این اساس طی دو ماه اخیر این نرخ حدود ۵.۵ درصد افزایش یافته است.

به گزارش شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران (ایبِنا)، این منبع آگاه اعلام کرد در هفته های اخیر نرخ سود بازار بین بانکی با نوسانات زیادی مواجه بوده و حتی این رقم از ۱۷ به ۲۲ درصد نیز افزایش یافته است.

وی در عین حال از اعلام جزییات بیشتر در این زمینه خودداری کرد.

یادآور می‌شود بانک مرکزی از سال گذشته با هدف بهبود وضعیت نظام بانکی کشور تنظیم این بازار را در دستور کار قرار داد و بر همین  اساس نرخ این بازار از ۲۹ به ۱۹ درصد  کاهش یافت. ولی الله سیف رییس کل بانک مرکزی تعیین تکلیف اضافه برداشت بانک‌ها را از دلایل اصلی کاهش نرخ سود بازار بین بانکی اعلام و گفته بود بانک مرکزی، با تبدیل اضافه برداشت بانک‌ها به خط اعتباری زمینه ساز کاهش نرخ سود بانکی شد.

این در حالی است بر اساس نرخ این بازار در تاریخ ۲۰ تیر ماه سال جاری معادل ۱۶.۵ درصد بوده است بنابر این طی حدود دو ماه اخیر این نرخ حدود ۵.۵ درصد افزایش یافته است از سوی دیگر بانکداران و در راس آنها بانک مرکزی انتظار دارند طی ماه های آینده نرخ سود سپرده و تسهیلات بانکی کاهش یابد که لازمه دستیابی به این هدف کاهش نرخ سود در بازار بین بانکی است.

گفتنی است، آمارهای بانک مرکزی نشان  در مرداد ماه سال جاری نشان داد که  میانگین نرخ سود در بازار بین بانکی در تیرماه به ۱۶.۵ درصد رسیده بود و برخی از معاملات نیز با نرخ ۱۶ درصد ثبت شد. این رخداد در حالی بود که به گفته مسوولان فعالیت پولی بانک مرکزی در بازار بین بانکی به حداقل رسیده و بانک مرکزی، پولی در این بازار تزریق نمی‌کرد.