اخبار برگزیده

کنترل و تحویل هوشمند اجناس

کنترل و تحویل هوشمند اجناس

یکی از چالش‌های پیش روی بخش‌های انبار و لجستیک در هر شرکت حصول اطمینان از صحت تحویل اجناس فروخته‌شده به مشتریان و مطابقت کامل اجناس تحویل‌شده با مشخصات صورتحساب فروش صادرشده برای ایشان می‌باشد. اهمیت این موضوع برای سازمان‌هایی که دارای تنوع و تشابه جنس بوده و سریال شناسایی یکتا در محصولات خود دارند بیشتر نمایان می‌گردد.
به‌صورت معمول انباردار با در دست داشتن صورتحساب فروش اقدام به شناسایی و انتخاب اجناس مربوطه در قفسه‌های انبار می‌نماید و اجناس انتخاب‌شده را به مشتری تحویل می‌دهد. این فرآیند درصورتی‌که اجناس دارای سریال شناسایی یکتا باشند پیچیده‌تر می‌گردد زیرا انباردار علاوه بر این‌که باید در انتخاب نوع جنس و مطابقت آن با صورتحساب فروش دقت لازم را به عمل آورد، بایستی نسبت به ثبت سریال یکتای اجناس تحویلی در فرم حواله انبار نیز اقدام نماید که در این فرآیند احتمال بروز خطا بسیار بالا  و زمان‌بر می‌باشد.
در نرم‌افزار سیوا به‌منظور حذف خطاهای احتمالی و افزایش سرعت در فرآیند کنترل و تحویل اجناس ابزار منحصربه‌فردی طراحی و ارائه گردیده است. در این ابزار، انباردار بدون نیاز به اتکا بر ذهنیات و حواس خود صرفاً توسط یک دستگاه بارکد خوان اقدام به انتخاب اجناس تحویلی می‌نماید و سیوا مراحل شناسایی، کنترل، ثبت سریال و صدور حواله خروج از انبار را با دقت بسیار بالا و به‌صورت اتوماتیک انجام می‌دهد و در صورت وجود هرگونه خطا در انتخاب جنس و عدم تطابق آن‌ها با صورتحساب فروش ازنظر نوع و تعداد اقدام به اعلام هشدار به انباردار می‌نماید و بدین ترتیب احتمال بروز خطا به صفر رسیده و سرعت انجام عملیات تحویل کالا بسیار بالا می‌رود. طراحی این ابزار به‌گونه‌ای انجام پذیرفته که انباردار برای انجام عملیات کنترل و تحویل نیاز به حضور مستمر در کنار کامپیوتر نداشته و با استفاده از یک بارکد خوان وایرلس می‌تواند از کامپیوتر دور شده و اقدام به انتخاب و اسکن سریال اجناس از راه دور نماید. این ابزار خطاهای احتمالی را از طریق هشدارهای صوتی و نمایش رنگ بر روی فرم مربوطه به اطلاع انباردار می‌رساند.